Objawy -

Choroby weneryczne

objawy.org.pl
Chorobę weneryczną, trzeba leczyć jak najszybciej po rozpoznaniu. Nieleczona, może wywołać u kobiety, zakażenie narządów miednicy małej. Bakterie wędrują wówczas, aż do jajowodów, a konsekwencją tego może być niepłodność. Proces zapalny może trwać latami, nie dając przy tym żadnych objawów.

Powikłania związane z nie leczeniem chlamydiozy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zazwyczaj prowadzą do niepłodności. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, chlamydioza może być przyczyną nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka lub przedwczesnego porodu. Istnieje także ryzyko, że w czasie porodu, matka zarazi swoje dziecko, co grozi infekcją oczu lub zapaleniem płuc. W przypadku mężczyzn, chlamydioza może przyczynić się do zapalenia jąder, a w przypadku obu płci, może wywołać zespół Reitera. W latach 80. i 90. częstość występowania chlamydiozy wzrosła jeszcze bardziej. Jako, że schorzenie to, jest przyczyną dużej liczby niepłodności, w niektórych krajach wprowadzono badanie przesiewowe w tym kierunku. W przeciwieństwie do innych chorób wenerycznych, chlamydioza daje skąpe lub późne objawy, dlatego w wielu przypadkach, często pozostaje nierozpoznana.

Groźne komplikacje, mogą wywołać również kiła i rzeżączka. Nie leczenie kiły, grozi uszkodzeniem serca, mózgu, porażeniem, oraz może spowodować ubytki na skórze i w kościach. Rzeżączka może ewoluować w rzeżączkowe ciężkie zapalenie stawów, a czasem i wywołać posocznicę (ciężki stan sepsy). Zarażone rzeżączką w trakcie porodu, dziecko, może oślepnąć.


Pozostałe tematy: